Zobacz także:

Kilka porad, które pomogą Ci zwiększyć jakość fotografii.

Najlepsze lekcje to te, których uczysz się na własnej skórze. Oto kilka wskazówek dotyczących fotografii, których nauczyłem się po wielu frustracjach, zniechęceniu, straconych pieniądzach i utraconych szansach. Mam nadzieję, że pomogą Ci uniknąć błędów, które popełniłem i pomogą Ci ulepszyć Twój warsztat. 

1. Zawsze trzymaj aparat w kieszeni - jakikolwiek.Ile razy byłeś w sytuacji, gdy chciałeś wziąć torbę z aparatem fotograficznym, ale skończyło się na tym, że nie myślałeś o noszeniu torby, a nawet o noszeniu  samej lustrzanki?

To jest do zrozumienia. Czy chcesz wziąć DSLR wszędzie, gdzie jesteś? Któż chciałby zabrać ten sprzęt, idąc do sklepu spożywczego? Ale jedna rzecz, której się nauczyłem, to to, że obrazy nie czekają na ciebie. Przeszedłem przez zbyt wiele "Chciałbym mieć mój aparat ze sobą", żeby to wiedzieć. Jedną z najlepszych rzeczy, które zrobiłem jako fotograf, było kupienie sobie kieszonkowego aparatu fotograficznego i zabieranie go ze sobą wszędzie. Uwolniło mnie to fotograficznie i sprawiło, że przestałem myśleć w kategoriach "sesji zdjęciowych" i zacząłem myśleć w kategoriach "fotografii życiowej". Dzisiaj, gdy pojawia się coraz więcej fotograficznych smartfonów(najnowsze modele posiadają nawet optyczną stabilizację obrazu oraz zmienną przysłonę) - problem noszenia ze sobą sprzętu do codziennej fotografii przestaje w zasadzie istnieć.

Nie masz pojęcia, ile obrazów pojawia się w prozaicznych sytuacjach, takich jak zakupy spożywcze czy spacer po parku.
fotografia wykonana smartfonem

2. Zacznij zauważać światło.


Czy zauważyłeś, jak twarz się świeci, gdy ktoś ogląda telewizję? Czy zauważyłeś, że czujesz się inaczej, gdy krajobraz jest fotografowany o zmierzchu, czy przed świtem? Czy zauważysz, jak w oku pojawiają się brzydkie cienie, gdy jest ostre światło?
fotografia uliczna

Przykłady są nieskończone, ale umiejętność zaczyna się, gdy zmuszasz się do zwrócenia uwagi na światło.

W skrócie: zacznij zauważać światło, jego cechy, cienie, które tworzy, kształty, które tworzy.

3. Traktuj swoją pracę jak poszukiwanie złota.

Niektóre zdjęcia robione są przez szczęście, a może jesteś po prostu geniuszem i nie wiedziałeś o tym. ;) Z całą powagą, chociaż jutro możesz zrobić najlepsze zdjęcie, możesz znaleźć "złoto" w swojej starszej pracy.
Faktem jest, że możesz mieć coś, czego nie znasz wartości, dopóki nie spojrzysz na to bardziej "dojrzałymi oczami".  Plus jest taki, że po upływie czasu nie będziesz tak emocjonalnie związany z obrazami, dzięki czemu będziesz w stanie oceniać obrazy bardziej obiektywnie. Czasami przeglądam moje stare rzeczy i nie mogę uwierzyć w to, co przeoczyłem! Czasem też jestem zdumiony, jak mogę odzyskać obrazy, które, jak sądziłem, zostały zrujnowane.

fotografia uliczna - obraz, który znalazłem kilka miesięcy później, przeoczyłem na początku

4. Strzelaj najpierw sercem

Znasz swój sprzęt. Wiesz, jaka jest przysłona, kiedy uderzyć w ISO, wiesz, jak dobrać ekspozycję. Ale kiedy patrzysz na swoje zdjęcia, po prostu nie możesz położyć palca na tym, czego dokładnie brakuje. Pozwól mi zasugerować, że brakuje tego jednego ważnego elementu - serca. Nie angażujesz się emocjonalnie w swoją pracę.
fotografuj emocje

Fotografia nie polega na uchwyceniu tego, co jest na świecie, chodzi o uchwycenie tego, co gra w twoim sercu. Fotografuj to, co jest dla ciebie ważne i umieść więcej siebie w swoich fotografiach.

5. Jesteś mniej ograniczony przez swój sprzęt, niż myślisz.

Nie chodzi o to, jaki masz sprzęt , ale o to, co z nim zrobisz. Istnieją rzeczy, które mogą przeszkadzać w pracy, a jedną z nich jest zbytnie skoncentrowanie na kolejnym zakupie sprzętu fotograficznego.

Wszystkie obrazy w tym artykule, zostały wykonane albo smartfonem albo aparatem kompaktowym. Wierzcie lub nie, ale jesteśmy bardziej kreatywni, gdy mamy ograniczenia! Mózg łamiący układanki jest znacznie bardziej kreatywny, gdy jest w jakiś sposób ograniczony. Na przykład, gdybyśmy mogli latać, nie wymyślilibyśmy samolotów. :)

6. Puszczenie technicznej doskonałości

Wydaje mi się, że spędziłem zbyt wiele czasu na argumentowaniu, które zdjęcie jest lekko nieostre lub na innych drobnych szczegółach technicznych.

Niektóre z najbardziej znanych ikon na świecie są lekko miękkie, niektóre są wręcz rozmyte ( zobacz Robert Capa - żołnierz D.Day ), niektóre mają nawet białe niebo (m.in. ikoniczny wizerunek Alberto Korda Che Guevara - Guerriero heroico ).

Dlaczego nie zauważyłeś tych niedoskonałości? Nie szukałeś ich, więc ich nie widziałeś. Walory artystyczne zdjęcia przewyższają jego techniczne niedoskonałości, więc puść je.  Japończycy mają koncepcję "Wabi-sabi", która zasadniczo oznacza piękno w niedoskonałości.


Więc przestań się zamartwiać, jeśli  nie masz 100% ostrości, jeśli twój balans bieli jest bardziej neutralny od neutralnych szarości i zacznij przyglądać się temu, o czym jest ta fotografia i jak się czujesz.
W skrócie: niezależnie od tego, jaki masz sprzęt, znajdź nowe sposoby jego wykorzystania.  Zbyt dużo sprzętu po prostu sprawia, że ​​jesteś nieszczęśliwy, tak czy inaczej. ;)

7. Bądź sobą i nigdy nie udawaj kogoś innego. 

Twoje zdjęcia  mogą przemieniać ludzi, choćby była to tylko jedna zmiana decyzji czy otwarcie się na drugiego człowieka – warto było się tak starać. W sztuce fotografii nie chodzi o to, by było efekciarsko, ale szczerze. Do dzieła! :)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaką głowicę fotograficzną wybrać?

Jak korzystać z techniki focus stacking

Fotografowanie imprez czyli fotografia eventowa - cz. 3 dobór sprzętu