Zobacz także:

Wstęp do fotografii studyjnej cz.4 - wybór obiektywu

Dzisiaj poruszamy temat sprzętu fotograficznego - a konkretniej obiektywu do fotografii produktowej.

zdjęcie produktowe z obiektywu macro 60mm


Pierwsze kroki w studio za nami potrafimy ustawić aparat i oświetlenie. Coś jednak nie tak z naszymi zdjęciami. Fotografie nie odzwierciedlają rzeczywistych proporcji produktu. Inne produkty zaś nie mieszczą się całe w głębi ostrości. Jak sobie radzić z tym problemem?

Najlepszym wyborem do fotografii produktowej jest obiektyw makro. Warto poszukać takiego z ogniskową co najmniej 60mm(jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca w studio to bierz 105mm) i światłem 2.8.

Wspaniałą cechą obiektywów makro, bez względu na budżet, jest to, że oferują one doskonałą ostrość. Korzyści płynące z zakupu droższego obiektywu makro to często tylko odległość robocza oraz niewielka różnica optyczna czy też różnica w jakości wykonania.

Nikkor AF-S 105/2.8G ED N VR Micro - jeden z najczęściej wybieranych obiektywów wśród fotografów produktowych

Nic się nie porusza, więc nawet stare makro z ręcznym ustawianiem ostrości też jest świetne. Najlepszym wyborem jest obiektyw macro 105 mm, z tym że trzeba pamiętać aby odejść wystarczająco daleko, dzięki temu obraz nie będzie zniekształcony a my otrzymamy idealne  powiększenie: element o średnicy mniejszej niż cal może wypełnić cały ekran!

ostrzenie obiektywem macro w trybie LIVE VIEW

Jeżeli robisz zdjęcia produktowe, przejdz w tryb manualnego ustawiania ostrości na obiektywie, po czym ustaw tryb LIVE VIEW w aparacie i kadruj najpierw na ekranie, cały czas ostrząc manualnie obiektywem aż znajdziesz najlepszą możliwą ostrość. Po tych ustawieniach jesteś gotowy do strzelania. :)Produkty wyglądają najlepiej, gdy są fotografowane z daleka. Wyglądają głupio, jeśli sfotografowano je z odległości zaledwie 20 cm. Odsuń się i użyj długiego obiektywu.

Istnieją naprawdę tylko dwie główne rzeczy, których fotograf potrzebuje do fotografowania ze swojego obiektywu.


  • Aby obraz był ostry w zakresie f8-f13 (więc większość obiektywów)
  • Aby mieć odpowiednią ogniskową dla twojego przedmiotu

zdjęcia produktowe w studiu
fotografia produktowa studioeb.pl

Dobry fotograf z martwej natury może zrobić dobre zdjęcie z najbardziej podstawowymi aparatami i obiektywami. Więc nie denerwuj się na tym. Kup jeden obiektyw, który działa na przedmiot i przestrzeń. Potem zacznij robić się kreatywny i przestań mieć obsesję na punkcie sprzętu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaką głowicę fotograficzną wybrać?

Jak korzystać z techniki focus stacking

Fotografowanie imprez czyli fotografia eventowa - cz. 3 dobór sprzętu