Zobacz także:

Softbox czy Octabox? Jakie są rożnice?


Softbox vs. Octabox?


Kiedy dostałem swój pierwszy zestaw lamp studyjnych, spotkałem się z ogromną różnorodnością różnych akcesoriów, jakie mogłem dostać. Chciałem mieć dyfuzor, aby stworzyć miękkie światło podczas fotografowania produktów. Dwa wybory, które miałem, dotyczyły Softboxa lub Octaboxa. Jakie są między nimi różnice?

Softbox to ogólne określenie czegoś, co zmiękcza światło. To ma zmniejszyć szorstkość cieni w twoim obrazie. Octabox obejmie te same funkcje, co podstawowy Softobox. Nie powinniśmy patrzeć na te dwa produkty, które próbują porównać to, co robią, ale raczej na to, w jakim celu będą służyć Tobie i Twojej pracy. Czy zajmujesz się fotografią produktową? A może bardziej skupiasz się na modzie i portretach?

Najbardziej oczywistą różnicą między nimi jest kształt. Octabox, jak sama nazwa wskazuje, ma osiem różnych rogów tworzących ośmiokąta, podczas gdy Softbox występuje zwykle jako prostokąt lub kwadrat. Jeśli w większości pracujesz z ludźmi i robisz portrety, prawdopodobnie lepiej byłoby dostać Octabox. Jest to całkowicie zależne od kształtu i odbicia, jakie powstałyby w oczach badanego. Okrągłe odbijanie światła w oczach byłoby bardziej naturalne i pociągające niż prostokątny. Pomyśl o Octaboxie jako specjalistycznym typie Softboxa.

Jakość


Oczywiście na jakość i funkcjonalność każdego softboxa wpływa wiele innych czynników. Często oprócz przedniej półprzepuszczalnej warstwy materiału, w środku dodaje się dodatkowy dyfuzor, który wpływa na rozchodzenie się światła po softboxie. Nie bez znaczenia jest jakość wykorzystanych materiałów, które mogą w różny sposób przepuszczać, odbijać i pochłaniać światło. Istotną cechą może być także głębokość softboxa – aby światło odpowiednio mogło odbijać się od wewnętrznych ścian potrzebuje przestrzeni i odpowiedniego kąta, stąd głębsze modele powinny sprawdzać się zdecydowanie lepiej.

Przy intensywnej pracy z mocniejszymi lampami przydatne okazują się także wywietrzniki w softboxach, które pozwalają na swobodniejszą cyrkulację powietrza i pomagają zapobiegać przegrzewaniu się wnętrza softboxu, a co za tym idzie palnika lampy

Grid


Przez niektórych niedoceniany, przez innych uważany za konieczny element wyposażenia i dodatek do każdego softboxa. Grid – znany także jako plaster miodu – pozwala w znaczny sposób ograniczyć strumień światła ukształtowany przez czaszę softboxa. Efekt zawężenia kąta zależny jest od gęstości  oraz głębokości grida (tj. rozmiaru oczek) – naturalnie im silniejszy efekt, tym więcej światła zostaje „pochłonięte” przez modyfikator, zatem potrzebujemy wykorzystać więcej mocy lampy, by poprawnie oświetlić scenę. Właściwości grida doceniane są przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach, gdzie światło wydostające się z softboxu na boki może wielokrotnie odbijać się od ścian i innych przedmiotów (przede wszystkim tych jasnych) i co za tym idzie znacznie wpływać na ostateczny efekt rozmieszczenia światła.


W praktyce...

Widać, że konstrukcja oktaboksu jest bardziej złożona niż w przypadku bardziej uniwersalnego softboksa. Jeśli planujesz kiedykolwiek używać sprzętu oświetleniowego poza studiem, bardzo ważne jest, aby był łatwy do skonfigurowania i zdemontowania. Tak więc softboksy są prawdopodobnie lepsze w tej roli. Ale nie zawsze musi tak być.  Modyfikatory marki Lastolite, na przykład, mają bardzo dobrze przemyślany montaż i demontaż.

Softboksy są bardziej uniwersalnym urządzeniem - ich pole zastosowania nie jest tak specyficzne jak w okcie. Ich kwadratowe lub prostokątne kształty nie prowadzą do odbić tak przyjemnych jak te z oktaboksu.  Wynika to z ich specjalnego wyklądu w kształcie koła. Dzięki temu kształtowi ludzie fotografowani za pomocą oktaboksu mają okrągły błysk w oczach. Ten blask może nieco zastąpić blask, który dostaną ze słońca. Okrągłe odbicie wydaje się bardziej naturalne niż kwadratowe. Tęczówka i źrenica są okrągłe, a to sprawia, że ​​krąg jest bardzo odpowiedni dla oczu, które są krytycznym obszarem dla każdego portretu. Możesz nawet użyć octabox jako głównego źródła oświetlenia zdjęcia.
Tymczasem fotografując zdjęcia produktów lub innych nieożywionych rzeczy, oba urządzenia działają świetnie i dobrze wykonują swoje zadania.

Na koniec rozważ rozmiar i miejsce, w którym będziesz głównie robił zdjęcia. Jeśli masz zamiar spędzić większość czasu w studiu, to nie ma to większego znaczenia. Jeśli jednak dużo podróżujesz, musisz zastanowić się, ile czasu zajmuje konfiguracja, likwidacja i przenośność. Niezależnie od tego, którą zdecydujesz się wybrać, pamiętaj o celu, dlaczego akurat tego potrzebujesz.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaką głowicę fotograficzną wybrać?

10 porad dotyczących obsługi lustrzanki cyfrowej DSLR

Jak korzystać z techniki focus stacking